Film: Prázdniny v Římě/Roman Holiday (1953)

17. října 2010 v 11:48 | AudreyLove |  Film a Divadlo

Komedie / Drama / Romantický
USA, 1953, 118 min
Režie: William Wyler
Hrají: Gregory Peck, Audrey Hepburn, Eddie Albert, Hartley Power, Harcourt Williams, Margaret Rawlings, Paolo Carlini, Alfredo Rizzo
Romantická komedie s A. Hepburn a G. Peckem v hlavních rolích. Prázdniny v Římě byly nominovány na 10 Oscarů a Audrey Hepburn získala Oscara za svou roli novodobé princezny, která se vzpřela svým panovnickým povinnostem a díky americkému novináři (G. Peck) poznala Řím jako obyčejná mladá dívka.


Zajímavosti o filmu v "celém článku"

Zajímavosti:
Když se filmovala scéna, ve které Ann říká Joeovi nashledanou, nepříliš zkušená Audrey Hepburn nebyla schopná propuknout v pláč. Tehdy zasáhl režisér William Wyler, který začal Hepburn vyčítat množství zkažených záběrů, ta pohotově začala brečet a scéna byla natočena.
Po natáčení řekl Gregory Peck producentům, že Audrey Hepburn zajisté vyhraje Oscara a že by lépe udělali, kdyby dali na plakáty její jméno nad titul filmu. Oni tak udělali a ona také.
William Wyler chtěl, aby Ann hrála Jean Simmons a když odřekla, nebyl daleko, aby celý film zrušil. Poté byla role také nabídnuta Elizabeth Taylor.
Role Gregory Pecka byla původně psána pro Cary Granta.
První americký film, který byl celý vyroben v Itálii.
První velká role pro Audrey Hepburn.
Audrey Hepburn odmítla několik požadavků studia. Nenechala si zakrýt své nerovné zuby, vytrhat obočí ani vnutit umělá prsa.
Studio navrhovalo, aby si Audrey Hepburn nechala změnit příjmení, aby nedocházelo k záměně se slavnou Katharine Hepburn. Audrey Hepburn však odmítla.
Ve 40. letech koupil práva na Prázdniny v Římě režisér Frank Capra, později však z projektu vycouval a prodal práva Paramountu.
Scénář napsal Dalton Trumbo, ale jelikož se později objevil na černé listině, poté co odmítl vypovídat před Výborem pro vyšetřování neamerické činnosti, scénář zaštítil svým jménem jeho přítel Ian McLellan Hunter, který za něj v roce 1954 dostal Oscara. Až roku 1993 Akademie vymazala Hunterovo jméno ze záznámů a posmrtně udělila Oscara Trumbovi.
Během natáčení v Římě stále docházelo k potyčkám mezi příznivci komunistů a fašistů. Jednou byla dokonce nalezena výbušnina pod mostem, kde se mělo natáčet.
Kameramanem filmu byl pan Franz Planer, což byl rodilý Čech původním jménem František Plánička.
Na začátku při taneční scéně říká starší gentleman princezně Anně: "Na té lodi chci zemřít!"
Právě při natáčení tohoto filmu potkal Gregory Peck svou budoucí ženu, se kterou žil do konce života, Veronique Passani.
Papír, ze kterého čte Hennessy (Hartley Power) otázky pro interview s princeznou, je ve skutečnosti scénář.
Studio Paramount chtělo film natáčet v Hollywoodu, ale to William Wyler odmítl a trval na tom, aby se točilo přímo v Římě. Studio nakonec souhlasilo, ale uvolnilo nižší rozpočet. Wyler tak byl nucen natáčet černobíle a využít neznámou herečku pro hlavní roli - Audrey Hepburn.
Letadlo, kterým přiletí tajná policie, aby našla princeznu, je Breda-Zappata BZ.308 - stroj, jehož byl vyroben pouze jeden prototyp pro italské letectvo. Po natáčení bylo sešrotováno.
Film byl znovu natočen jako televizní produkce roku 1987, pod stejným názvem a s totožným scénářem od Daltona Trumba.
Akademie roku 1953 neměla ani ponětí o tom, že dává Oscara za nejlepší scénář náhradníkovi (Ian McLellan Hunter). Svoji nevědomou "chybu" (vzhledem k okolnostem nebyla jiná možnost jak scénář nominovat) napravila až o 40 let později, kdy jej posmrtně věnovala pravému tvůrci - D. Trumbovi. Oscar, kterého vyzvedla Trumbova žena, byl ve skutečnosti druhý, protože syn dva roky zesnulého I.M. Huntera se toho prvního nechtěl vzdát. Je tedy perličkou, že pro nejlepší scénář roku 1953 existují dva Oscary.
Až v restaurované verzi filmu z roku 2002, tedy 49 let po jeho původním vydání, byl do titulků vepsán pravý autor scénáře - Dalton Trumb.
Když Joe Bradley (Gregory Peck) hlásí taxikáři adresu, na kterou si přejí odvést, říká Via Margutta 51. Kvůli počtu slabik je ale v dabované verzi použita adresa Via Margutta 50. Ta se v Římě později stala podobně jako mnoho dalších filmových lokací z filmu turistickou atrakcí.
Scénář inspiroval v určitých vazbách indický film Albela (2001).
Tento film chtěl původně natočit Frank Capra pro Paramount s Elizabeth Taylor a Carym Grantem.
Scéna, kdy Gregory Peck strká ruku do úst sochy a poté ji vyndá, jakože bez ruky (je schovaná v rukávu) - byl jeho nápad - reakce Audrey je zcela autentická a nečekaná, ale výborná, tudíž ji ve filmu nechali.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Christie Christie | 31. prosince 2011 v 0:52 | Reagovat

super :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama