Film: My Fair Lady (1964)

28. srpna 2011 v 22:08 | AudreyLove |  Film a Divadlo
Komedie / Drama / Muzikál / Romantický
USA, 1964, 170 min

Režie:George Cukor
Hudba:André Previn
Hrají:Audrey Hepburn, Rex Harrison, Stanley Holloway, Wilfrid Hyde-White,
Gladys Cooper, Jeremy Brett, Theodore Bikel, Bill Shirley, Alan Napier

Když se poněkud samolibému, hodně sarkastickému a zapřísáhle staromládeneckému profesoru lingvistiky Henrymu Higginsovi (Rex Harrison) připlete do cesty poněkud nevycválaná a prostořeká a hodně umolousaná květinářka Líza Doolittleová (Audrey Hepburnová) s příšerným cockney nářečím londýnských spodních vrstev, ani jeden z nich netuší, jaké bude mít toto letmé setkání dvou lidí z naprosto odlišných světů pro jejich život důsledky. Nicméně Líza je tu, v jeho domě, a výsledkem její žádosti o poskytnutí jazykového vzdělání za účelem získání vysněného místa prodavačky v květinářství je velmi odvážná sázka mezi Higginsem a dalším fonetických nadšencem plukovníkem Pickeringem o to, jestli je možné během vražedně krátkého časového období 6 měsíců vytrénovat Lízu tak, že bude moci být uvedena na velvyslanecký ples, prestižní událost té největší smetánky, aniž by kdokoliv odhalil její původ. Rošáda mezilidských vztahů začíná a po daném časovém limitu a tvrdém Higginsově výcviku Líza skutečně mluví, vypadá a chová se jako vévodkyně, nicméně triumfální slavnostní večer ještě neznamená konec příběhu. Transformovaná Líza se ani teď nedočká Higginsovy pochvaly nebo uznání a navíc netuší, co bude dál, co si počně se svou novou podobou a kam vlastně patří. A jaký dopad má její nové já na okolí, to staré i nové? Co její otec - bezstarostný popelář Alfie, plukovník Pickering, nebo zamilovaný mladík se šlechtickou krví Freddie Eynsford-Hill a hlavně co profesor Higgins - ten především bude potřebovat pořádnou ránu, aby konečně prohlédl, a vylezl ze své ulity ješitnosti.
(oficiální text distributora)

Další info v celém článku


TrailerZajímavosti:
Přestože se Audery Hepburn na roli dlouho připravovala, byl nakonec její zpěv předabován Marni Nixonovou.
Zpívání Jerremyho Bretta bylo rovněž předabováno - Billem Shirleyem, přestože jeho zpěv byl pozoruhodně dobrý.
Roli profesora Higginse mohl dostat Cary Grant.
Audrey Hepburn odzkoušela a nafotila převážnou část všech dámských kostýmů vyskytujících se ve filmu. Vznikla tak velice unikátní obrazová dokumentace k filmu, neboť ve scéně na dostizích v Ascotu je možno shlédnout celou řadu nádherných ženských kostýmů.
V posledních týdnech natáčení filmu došlo k atentátu na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Atmosféru ve studiu to velice poznamenalo. Shodou okolností se to stalo zrovna v době, kdy byly natáčeny scény Elizina odchodu od Higginse, velmi smutná nálada Audrey Hepburn tak nemusela být vůbec nijak hraná.
Film prošel v devadesátých letech 20. století velmi nákladnou rekonstrukcí a opravou včetně digitalizace zvuku i obrazu - podařilo se tak zachránit jedno z nejpozoruhodnějších děl světové kinematografie.
Z komerčního hlediska byla My Fair Lady neobyčejně úspěšný film. Jedná se dodnes o jeden z komerčně nejúspěšnějších snímků všech dob.
Audrey Hepburn byla za roli nominovaná na Oscara. Ale ještě před vyhlášením výsledků se zjistilo, že ona ve filmu nezpívala, tak byla její nominace stažena a Oscara si tím pádem odnesla Julie Andrews za film Mary Poppins.
Název je narážkou na známou anglickou říkanku: "London Bridge is falling down, / Falling down, Falling down. / London Bridge is falling down, / My fair lady."
Film je téměř doslovnou adaptací divadelní G. B. Shawa Pygmalión. Původní hra byla sice určena pro divadlo, ale autor od počátku počítal s jejím zfilmováním.
Producent Jack L. Warner zaplatil za práva ke zfilmování 5,5 milionů dolarů, což byla v té době rekordní částka.
Aby se zabránilo situacím, ve kterých by si komparzisti rozmazali make-up nebo poškodili šaty, převáželi se na scénu s plesem u královny ve vožíčcích z horské dráhy.
Když se Eliza dožaduje toho, aby jí Henry ukázal, co si o ní píše, vidíme v zápisníku znaky, které Eliza nepřečte. Jedná se o tzv. "viditelnou mluvu", systém písma, který vynalezl Alexander Melville Bell (otec Alexandera Grahama Bella). Hojně jej používal Henry Sweet, fonetik a předobraz Henryho Higginse.
Poslední film pro Henryho Daniella.
Remastering filmu, který v roce 1994 začal Robert A. Harris, se neobešel bez problémů. Titulky na začátku filmu byly digitálně obnoveny použitím zbytku zachovaného filmu. Několik snímků muselo být obnoveno naskenováním 65 mm negativu filmu, většinu filmu bylo však možno obnovit přímo z negativu z kamery. Zvuk se dochoval jen na magnetické pásce, která byla nakonec digitálně obnovena a použita mimojiné k vytvoření moderního systému 5.1.
Ve scéně, kdy má Eliza správně vyslovovat "H", drží v ruce papír s dialogem, který před chvílí vedla s profesorem Higginsem.
Příběh filmu se odehrává v roce 1912.
Ve filmu měla původně hrát Lisu Doolitle herečka Julie Andrews. Kvůli téhle roli dokonce chtěla odmítnout roli ve filmu Mary Poppins. Když o roli projevila zájem Audrey Hepburn, studio se rozhodlo pro slavnější Audrey.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama